Köpvilkor

§1 ALLMÄNT

Shop.Lindasbakskola drivs av Linda AB (Org nr 559018-5988), nedan kallat Lindas bakskola. Samtliga priser på Lindas bakskola är inklusive 25% svensk moms. Vi reserverar oss för eventuella prisfel och prisjusteringar. Om shoplindasbakskola upptäcker otillbörligt bruk av rabatter & kampanjer förbehåller vi oss rätten att justera detta. Observera att rabattkoder endast kan användas på varor med ordinarie pris om ingenting annat anges. Är du under 18 år måste du ha målsmans tillstånd för få att handla och beställa av oss. shopLindasbakskola reserverar sig för eventuella "tryckfel" samt färgavvikelser på produkter presenterade på shopLindasbakskola . Vi arbetar för att våra foton skall vara så representativa som möjligt och överensstämma med verkligheten. Alla varor förblir shopLindasbakskola  egendom till dess att full betalning kommit bolaget tillhanda. Försök till bedrägerier polisanmäls. shopLindasbakskola förbehåller sig rätten att häva ett köp om bedrägeri misstänks.

 

§2 BESTÄLLNING & BEKRÄFTELSE & Förhandsköp

    •    Välj vara

    •    Placera varan i din varukorg (här kan du även ta bort och ändra vara)

    •    Gå vidare till kassan och fyll i eventuell rabattkod

    •    Klicka i frakt

    •    Här kan du även välja att bli prenumerant på nyhetsbrev

    •    Välj betalsätt och godkänn våra samt Qvicklys avtal i kassan

 

Genom att du godkänner shopLindasbakskola köpvillkor samtidigt som du lägger din beställning uppstår ett bindande avtal mellan shopLindasbakskola och dig som kund. I samband med att du lägger din beställning accepterar du att du blir betalningsskyldig motsvarande orderns totalbelopp. Vid mottagen order skickas automatiskt en orderbekräftelse per e-post till din registrerade e-postadress. Denna orderbekräftelse fungerar även som garantibevis efter fullt erlagd betalning. shopLindasbakskola reserverar sig från avvikelse i leverans i de fall lagersaldo varit felaktigt vid tidpunkten för din order. Kan inte shopLindasbakskola  leverera enligt orderbekräftelse kommer du att kontaktas och ges möjlighet att justera eller annullera din order. Du kan göra din beställning på shopLindasbakskola e-handel dygnet runt, varorna plockas normalt sett nästkommande helgfri vardag om du inte köpt på förhand. Mer info hittar du i köpvillkoren §4 Leveranser.

Förhandsbeställning kan förekomma på shopLindasbakskola . Alla köp på förhand är utförligt angivet i skrift vid produktsidan. Det innebär att varan inte finns i lager när köpet görs utan levereras vid ett senare tillfälle alternativt ett angett tillfälle. Det betyder att vid den typen av köp godkänner du en senare leverans och är garanterad produkt när den kommer in i lager.

 

§3 BETALNING

shopLindasbakskola använder sig av Qvickly för alla betalningar. shopLindasbakskola godkänner faktura, direktbetalning och swish. För frågor som rör fakturabetalningar hänvisar vi till QVICKLY Telefon: 010-898 99 29 Qvicklys köpvillkor godkänner du i kassan när betalning erläggs. Epost: info@qvickly.io Telefon: 010-898 99 29

 

 

§4 LEVERANS

Våra normala leveranstider är 2-7 arbetsdagar beroende på fraktalternativ. Vi arbetar med fasta fraktavgifter och debiterar endast en frakt per order. Vi ansvarar inte för postens interna förseningar. Fraktavgiften beror på vilken typ av leveranssätt du väljer. Om förseningar i leveransen skulle uppstå utan att vi meddelat dig om förseningen, vänligen kontakta vår kundtjänst.  

Postpaket – Hämta varorna på postens utlämningsställe När du väljer Postpaket skickar vi din beställning till det utlämningsstället närmast din leveransadress. Avisering sker via sms (mobilnummer fylls i innan du slutför ditt köp i kassan). Om mobilnummer inte anges aviseras beställningen via brev. När vi packat varorna får du en leveransbekräftelse via e-post där du får information om din sändnings kolli-ID, vilket ger dig möjlighet att spåra godset på postnord.com. Giltig legitimation samt avin eller sms:et ska uppvisas vid uthämtning av försändelsen. Är paketet på något sätt skadat är det viktigt att du inte hämtar ut paketet utan meddelar personalen på postombudet att du vägrar paketet på grund av skada, så skickas det tillbaka till oss.

Ej uthämtade försändelser

shopLindasbakskola debiterar 200 kr för ej uthämtade paket för att täcka våra kostnader. Om du beställt en vara och ångrar dig efter att vi har skickat ut ditt paket måste du returnera paketet, om du inte skall bli debiterad 200 kr. Mer info hittar du i köpevillkoren §5 Ångerrätt / retur.  

 

§5 ÅNGERRÄTT/RETUR

Vid köp på shopLindasbakskola har du alltid 14 dagars ångerrätt om ingenting annat anges. Ångerfristen börjar löpa dagen efter du tagit emot dina varor. Om ångerfristens sista dag infaller under en lördag, söndag eller en helgdag förlängs ångerfristen så att den även gäller nästkommande vardag. Returnerade varor skall vara oanvända och i originalförpackning.

Återbetalning/värdeminskning vid retur Återbetalning görs efter att varan har returnerats samt mottagits i sitt originalskick. Vid retur av produkter som inte är i originalskick dras en värdeminskning av varans värde. Detta hanteras fall till fall. Beloppet för varan förs normalt sett tillbaka till kundens konto inom ca 5-10 bankdagar. Eventuell fraktavgift dras från beloppet för varan.

Vid retur eller byte betalar du själv returkostnaden. Märk returen tydligt med Lindas Bakskola och ditt order nummer.

Vänligen meddela ombudet att det är ett till företag - "Parcel". Vårt tips är alltid att välja spårbart då du som kund ansvarar att paketet kommer fram.

Skicka paketet till:

BBAB

Att: Lindas Bakskola

Renhållningsgatan 2

27430 Skurup

 

Vill du ha ett standardformulär för utövande av ångerrätten finns det att ta del av på konsumentverkets hemsida, www.konsumentverket.se Returhanteringen tar ca 1-3 veckor. Tänk på att spara kvittot på din retur och skicka spårbart så att vi kan hjälpa dig bättre och eventuellt ersätta dig för den försvunna returen.  

 

§6 REKLAMATION

Konsumentköplagen ger dig rätt att reklamera en vara inom tre år, under förutsättning att varan var felaktig vid leveranstillfället och det rör sig om ett produktionsfel. Om du tar emot en vara som det är något fel på vill vi att du så snart som möjligt kontaktar oss via mail, dock senast inom 60 dagar. Maila oss ditt ordernummer med en beskrivning av vad som är fel på varan och hur det uppkom till cs@lindasbakskola.se Bifoga ett par bilder på produkten som visar hela produkten samt felet i detalj. När vi mottagit mailet kommer vi ta ställning till om det rör sig om ett fel på varan och återkomma till dig om reklamationen är godkänd eller ej så snart som möjligt men inte senare än inom 30 dagar från det att vi mottagit ditt mail. Samtliga reklamationer måste godkännas av shopLindasbakskola innan de skickas tillbaka. 
Vid frågor, kontakta kundservice via vår mail cs@lindadsbakskola.se

 

Återbetalning vid reklamation Återbetalning görs efter att varan har reklamerats samt mottagits och godkänts som reklamation av shopLindasbakskola. Beloppet för varan samt eventuella fraktavgifter förs normalt sett tillbaka till kundens konto inom ca 5-10 bankdagar. §8 SÄKERHET

Säkra sidor De sidor där känslig information överförs, betalningar och personuppgifter är sk. säkra sidor. Du som kund kan kontrollera att den webbsida du besöker är säker i webbadressen. I vanliga fall börjar adresserna med http:// men om du befinner dig på en säker sida börjar de istället med https:// där "s" står för "secure".  Kortbetalningar och 3D Secure 3D Secure är en av VISA framtagen teknik för att verifiera att den som handlar med ditt kort på internet verkligen är du. Standarden används även av MasterCard. Tekniken innebär att när du använder ditt kort för att köpa varor eller tjänster på internet är det upp till din kortutgivare eller bank att identifiera dig. Identifikationen görs genom att du anger ett personligt lösenord eller kod vid köptillfället. Via krypterad kommunikation kontrolleras detta av kortföretaget via en speciell säkerhetsserver. Detta lösenord har du själv valt eller fått tilldelat av den bank som givit ut kortet. Fördelen för dig som konsument att använda en betaltjänst på internet som erbjuder 3D Secure innebär att du får en möjlighet att verifiera att du är den verkliga kortinnehavaren, vilket innebär mindre risk att kortet används i bedrägligt syfte. Du känner igen en 3D secure-säkrad betallösning genom "Verified by VISA" och "SecureCode". Observera att 3D Secure endast fungerar för dig som skaffat tjänsten via din bank.  

 

§9 FORCE MAJEURE

shopLindasbakskola är befriat från påföljd för underlåtenhet att fullgöra viss förpliktelse enligt detta avtal, om underlåtenheten har sin grund i befriande omständighet enligt nedan och omständigheten förhindrar, försvårar eller försenar fullgörandet. Befriande omständigheter är bland annat åtgärder eller underlåtenhet från myndighet, ny eller ändrad lagstiftning, konflikt på arbetsmarknaden, blockad, brand, översvämning, sabotage eller olyckshändelse av större omfattning eller annan typ av naturkatastrof. Förbehållet i fråga om t ex konflikt på arbetsmarknaden och blockad gäller även om shopLindasbakskola är föremål för eller själv vidtar sådan konfliktåtgärd. shopLindasbakskola är inte heller skyldigt att i andra fall ersätta skada som uppkommer om shopLindasbakskola varit normalt aktsamt. Shopmykitchenstories ansvarar inte i något fall för indirekt skada. I force majeure ingår även myndighetsbeslut som påverkar marknad och produkter negativt, till exempel beslut om varningstexter, försäljningsförbud med mera eller en onormal nedgång i marknaden samt om bolaget utsätts för kriminell aktivitet som påverkar verksamheten. 


 

§10 TVISTER Tvist avseende dessa villkor skall avgöras enligt svensk lag, av svensk domstol.