Om mig

Hej, 

Det är jag som är Linda och det bästa jag vet är att baka och laga mat. Det bästa med det är att jag kan dela med mig av mina favoritrecept och tips i bakningen för att göra den så bra och enkel som möjligt.  Jag älskar att testa nya saker och yrken lika så. 

Det finns så mycket roliga yrken i livet och jag har som sagt testat det mesta. Bland annat journalist, hem- och konsumentkunskapslärare, frisör och fastighetsmäklare. Efter att jag studerat journalistik och arbetade på tidningen Hembakat -  startades Lindas bakskola. Från början var Lindas bakskola ett stående inslag i varje nummer av tidningen Hembakat där jag visade med steg-för-steg i bilder hur man bakar. Det var så roligt att jag helt omöjligt kunde sluta.

Idag har jag gjort sju bakböcker och kommer snart ut med min åttonde bakbok. Det är de absolut roligaste jag vet.   

Jag har fem barn i åldrarna 27, 25, 24, 17 och 14 år. Jag bakar mycket tillsammans med mina barn.  Baka bröd är något jag älskar, främst på grund av jäsningsprocessen och man kan vara väldigt kreativ när man formar och bakar ut bröden. Det är så häftigt att följa hela bakprocessen, där man blandar ihop en deg som sedan jäser, gräddas och att smaka på det färdiga brödet. Jag älskar att ha en deg på jäsning! Jag tröttnar aldrig på att baka, det blir bara roligare och roligare ju mer man lär sig.

Länge funderade jag på att göra egna produkter men ville bidra med något alldeles speciellt och unikt. Unikt i form av kvalité och det som enligt mig saknades i butiker. 

Därför är jag så stolt att presentera de produkter jag tagit fram som är tagna ur hjärtat och med noga välvalda material för att bidra till det alldeles unika. 

Jag hoppas att jag kan bidra med inspiration och nya recept till er. För visst älskar vi att baka?!

 

Kram på er